Kargo Takibi İçin Tıklayın
Kargo Takibi İçin Tıklayın

Yükselen Yan Flüt FiyatlarıYeni başlayacaksınız ya da yeni bir flüt almak istiyorsunuz ama baktığınız fiyat ile yaptığınız birikim bir türlü birbirine denk gelemiyor. Son dönemlerde ve özellikle son 2 ayda yaşanan fiyat artışları gerçekten çok fazla. Peki neden yaşanıyor bu artışlar? Cevabı basit, değersizleşen Türk Lirası. Üzülerek söylemek istiyoruz ki siz nasıl alıyorken zorlanıyorsanız öykünün bu tarafı da aynı şekilde yaşıyor bu süreci. Satışı yapılan bir ürünü yeniden yerine koymak gitgide imkansızlaşıyor. Herkes gibi biz de bu süreci kaygıyla izliyoruz. Ülkemizde yan flüt üretimi yok, piyasada gördüğünüz tüm marka ve modeller ithal ediliyor. Pandemi sonrası gelen ve kalıcı olan müzik enstrümanlarına ek %30 gümrük vergisinin üzerine bir de kur farkı binince de sonuç bu oluyor. 

Peki dünyada nasıl? Hemen örneklendirelim. Almanya'da asgari ücret 1584€ . Aynı şekilde bu ülkede bir Yamaha YFL212 flüt almak isterseniz ortalama fiyat 447€ Bu iki değeri birbirine oranlarsak bir aylık asgari ücret ile Almanya'da 3,5 adet Yamaha YFL212 yan flüt alabiliyorsunuz. İşin bizi ilgilendiren tarafı ise 10 yıl önce de şimdi de en az 3,5 adet alabiliyordunuz. Türkiye'de asgari ücret net 2825₺. Bugünkü kur ile ülkemizde aynı flüt 8200₺ Yani 3 ay yani 12 hafta çalışırsanız ancak alabiliyorsunuz. Ancak bir Alman sadece 1 hafta çalışırsa bu flütü alabiliyor. 

Farklı ülkeleri de kıyaslarsak sonuç değişmiyor. Bizim senfonide çalabildiğimiz flütler örneğin İsviçre'de başlangıç modeli olarak kullanılıyor. 

Flüt fiyatlarına neredeyse birkaç yıldır hiç ama hiç zam yapılmadı. Aksine ülkemizde genel olarak enstrüman fiyatları vergilerden arındırılmış çıplak fiyatlarla bakarsanız hiç olmadığı kadar ucuz. Sayfa kur ayarını dolar ya da euro olarak değiştirip kontrol edebilirsiniz. Her gün gerek telefonda gerekse de canlı destek hattımızda haklı sitemlerde bulunan arkadaşlar, evet haklısınız ama biz fiyat arttırmıyoruz; bizim paramız kıymetsizleşiyor. Bu bizim aşamayacağımız ama bir gün değişebileceğini umut ettiğimiz bir durum.

Toparlarsak bulunulan ortamda hayallerinizi fazla ertelemeyin, yarın ulaşması bugüne göre daha zor olabilir. Gönlünüzce olsun.

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.