Kargo Takibi İçin Tıklayın
Kargo Takibi İçin Tıklayın

Yeni Başlayanlar İçin

Öncelikle kafanızdaki sorunun cevabını zaten biliyorsunuz ki buradasınız; evet, herkes flüt çalabilir; elbette siz de. Öyle sanıldığı gibi çok güçlü bir nefes ya da muhteşem bir yetenek gerektirmez. Ama azimli olmanız, özenli davranmanız ve sizi nirvana ya kadar taşıyabilecek bir sabrınızın olması ise şart bizce. İşe de artık ertelemekten vazgeçerek, bu isteğinizi herkese söylemekten ziyade hemen bir flüt edinmekle başlamak çok mantıklı olur.

Bir flüt almaya karar verdiniz; aldınız da. Peki şimdi ne olacak? Kurs imkanı olması elbette büyük artı. Çünkü motor beceri gerektiren bir enstrüman var elinizde. Yardımcı birinin olması, gerektiği yerlerde daha iyi kavramanızı sağlayacak ince detaylar vermesi büyük fırsat olur. Hem doğru duruş ve tutuş pozisyonları ile öğrenmeye başlarsınız, nefes teknikleri ile de durumu desteklersiniz ve nota bilgisi ile de taçlandırırsınız. İyi bir öğretmen, ya da arkadaş size bu saydıklarımı vaat edebilir.

Ya kursa gidecek zaman ya da imkan yoksa? Elbette flüt çalmaktan vazgeçecek değilsiniz. Günümüzde artık farklı kaynaklarında var olduğunu ve araştırmanız gerektiğini sanırım bu durumda yaşayarak öğreneceksiniz. İlk aklınıza gelen ve alternatif yöntem olan internet kuşkusuz büyük bir kaynak. Gerek görsel olarak ders veren sitelere, gerekse  forumlara, bloglara bakmak sizi bir miktar ileri götürecektir. Google üzerinde küçük bir araştırma yaparak eminim çok sayıda farklı kaynağa ulaşabilirsiniz. 

Flütünüzü aldınız, ardından yapmanız gereken en önemli şey nota öğrenmek olmalı. Harfleri öğrenmeden okur yazar olamayız. Zamanla sadece konuşmanın yetmeyeceği gibi düşünmeniz faydanıza olur. Nota öğrenmek deyince insanların suratlarını ekşittiğini fark ediyorum ama kimse sizden yoğun bir armoni bilgisi beklemiyor. Emin olun düşündüğünüzden çok daha kolay ve sistematik. Nota bilmeden çalabilirsiniz evet; bu bir dili okur yazar olmadan konuşabilmek anlamına gelir. Ancak okur yazar olarak çalmak yani notaları okuyarak çalmak o dili sadece konuşmanın da ötesinde kullanabilmenizi; ilerleyebilmenizi ve başka başka dillerde başka başka eserleri de rahatlıkla anlayıp yorumlayabilmenize olanak tanır. Basit adımlarla güzel bir anlatıma sahip bu kaynağa bir göz atmanızı öneririm, tıklayın.

Öneri olarak bir metod edinmelisiniz. Çok sayıda farklı metod kitabını internetten ya da kitapçınızdan edinebilirsiniz. Güzel sanatlar liselerinde okutulan ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak yayınlanan kitaplara bu adresten ulaşabilirsiniz. Hem Türkçe olarak hem de sınıf mantığına göre kolaydan zora giden dersleri takip edebilirsiniz. Bunun haricinde flüt eğitiminde gayet popüler olan ki ben de şiddetle bunu tavsiye ederim; Altes Flüt Metodunu tercih edebilirsiniz. Sayfamızın blog paylaşımlarından ya da doğrudan burayı tıklayarak bu kitabi inceleyebilirsiniz.

Flütü doğru tutmak, doğru duruş ve tutuş pozisyonuna sahip olmak gerçekten de çok önemli. Bu konu başlarda sizi ne kadar zorlarsa zorlasın önemle dikkat etmeniz ve asla atlamamanız gereken bir durum.

Flüt Nota ve Parmak Pozisyonlarını öğrenin! Hem Altes flüt metodunun içerisinde var, detaylı gösterim tablosu da ayrıca sayfamızda mevcut, teknik bilgiler başlığına yada doğrudan buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bu noktadan sonra artık yapmanız gereken şey yılmadan, azimle verilen başlangıç etütlerini takip etmek. Flüt gerçekten de büyülü bir enstrüman, uzun süre bir şey yapamadığınızı düşünürsünüz ancak her şey birdenbire olur. Olduğu noktada ise her şey hızlanır. İyi bir başlangıç ilerleyen dönemler için sağlam temel anlamına gelir. Dilerim bu aşamaya kadar çok hızlı bir şekilde gelirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.