MÜŞTERİ HİZMETLERİ : Pazartesi-Cuma 10.00-18.00 (212) 485 77 22
 
Flütten Güzel Ses Almak
10 Jul

Flütten Güzel Ses Almak

Okunma Sayısı: 2814

Elinizde kaliteli bir yan flüt olması demek her zaman iyi bir ton alacağınız anlamına gelmez. Bunun için doğru tutuş ve vücut pozisyonu gerekir. Eğer bu ikisini deneyim ile birleştirirseniz işte o zaman iyi bir ses üretmeye başlarsınız.

Öncelikle flütün perde-vida ayarlarını kontrol edin. Mekanik denge üzerinde oluşabilecek bir uyumsuzluk doğru sesleri hatta bazı sesleri elde edememenize yol açar. Flüt parçalarının birbirine göre konumu da önemlidir. Ambişürün; yani üfleme deliğinin gövde üzerindeki en üst perde ile aynı hizada olduğundan emin olun.

Kötü bir flüt tonuna neden olan en önemli hatalar flüt çalış pozisyonundayken oluşan açılar ile ilgilidir. Yan flüt simetrik bir enstrüman değil; bu nedenle flüt ile bizim aramızda uygun duruş ve tutuş pozisyonu bulmamız gerekir.

Birlikte aşağıdaki fotoğraflar ile oluşan bu açılara bir göz atalım.

Flüt ile kafamız arasında oluşan bu açı doğru bir ton için en önemli olanıdır. Bu açı en az 90 derece yada biraz daha büyük olabilir.

Flüt ile Bedenimiz arasında oluşan açı; ne çok yakın ne de çok uzak olmamalı. Aşağıdaki fotoğraf daha iyi anlatıyor.

Ambişür yani üfleme deliği ile dudak arasındaki açı da önemlidir. Ambişür deliğini alt dudağınız ile en fazla 1/3 oranında örtün. Flütü çok fazla içeri veya dışarı yuvarlamaktan kaçının.

Yüzünüz ile Flüt arasında oluşan açı 90 derece olmalı. Ama kafanızın düz olması; flütün üzerine düşmemeniz veya geri çekmemeniz gerekir. Kafanızın üzerinde bir kitap varmış gibi düşünmek işe yarayacaktır.

Flüt çalarken kollarımızın nasıl duracağı da çok önemli. Kollarımız bedenimizle bitişik olmamalı. Ancak dirseklerimizin yere bakması önemli, çok fazla yukarıya doğru kaldırmamanız gerekir.

Flüt ağızlığını konumlandırırken flütü çok yukarı çekmeyin; çok aşağı da indirmeyin. Bu yükseklik elbette her çalıcı için farklıdır ancak çok fazla eğip bükmeden konumlandırmanız güzel bir ton için önemlidir.

Flüt tonunuzu en iyileştiren şey deneyimdir. Yeterli egzersiz ile günden güne ton kaliteniz artacaktır. Herkese iyi çalışmalar.

Kaynak: https://banddirectorstalkshop.com/troubleshooting-flute-tone/  derlenmiştir. 

Yorum Ekle