MÜŞTERİ HİZMETLERİ : Pazartesi-Cuma 10.00-18.00 (212) 485 77 22
 
Yan Flüt Nasıl Temizlenir?
19 Oct

Yan Flüt Nasıl Temizlenir?

Okunma Sayısı: 857

Teknik servise en çok gelen taleplerden birinin flüt içerisine bezin sıkıştırılması olduğunu biliyor muydunuz? Bu basit ama önemli bir işlemdir. Etkin ve doğru temizlik yapmanız hem enstrümanınızın ömrünü uzatacaktır hem de estetik olarak duruşunu korumasına yardımcı olacaktır. Rutin bakım yani temizlik için flütünüzü her çalıştan sonra içi ayrı dışı ayrı bezle temizlemelisiniz. O gün hiç çalınmasa dahi kutusundan çıkarıp yüzey temizliğini yapmalısınız. Bu sayede yan flüt ilk günkü estetik duruşunu korur. 

Bu yazıda basit bir şekilde flüt temizliğini nasıl yapacağınızı derledik.

Flütü temizlemek için ihtiyacımız olan eşyalar  pamuk dokulu iç temizleme bezi ve mikrofiber dış temizleme bezi . Ayrıca flütünüzle birlikte gelen bir harbiye yani temizleme çubuğuna sahip olmalısınız. Eğer Kaybettiysen yada kırdıysan endişelenme, buraya tıklayarak bir tane satın alabilirsiniz.  Temizleme çubuğu plastik yada ahşaptan yapılmış olabilir; işlev olarak bir farkı yoktur.

İlk işimiz iç temizleme bezinin ucunu göreceğiniz şekilde ve miktarda temizleme çubuğunun içerisinden geçirmek.

Burası anlaşıldıysa bezi şimdi çubuğa sarabiliriz. Tek bir yöne ve çubuk boyu dengeli bir sarım yapacağız, aşağıdaki gibi.

Artık flütün içini temizlemeye hazırız. İlk olarak ağızlık ile başlayacağız. Sarılı temizleme çubuğunu nazikçe ağızlık içerisine itin. Çubuğu içeri zorlamayın. Bezi doladığınız yönde yine çevirerek hareket ettirin. Eğer girmekte zorlanıyorsa gazlı bezi çıkarın ve çubuğun etrafına tekrar gevşeterek sarın.

Temizleme çubuğunu ve bezi nazikçe ileriyee doğru itmemiz gerekiyor. İtme sırasında hafif bir döndürme hareketi yaparsak, tüm kalıntıların temizleyici tarafından alınacağından emin olabiliriz. Bezi sonuna kadar itin ve çevirin, bu hareket ağızlık içinin iyice temizlenmesini sağlayacaktır. 

Gövdeyi temizlemek için de aynı işlem uygulanır. Yavaşça döndürürken, flüt gövdesinin içine temizleme çubuğunu hafifçe itin. Bu nokta çok önemli; flüt gövdesinin bir ucundan sonuna kadar ulaşmaya çalışmayın. Ortayı hedefleyin ve ardından flüt gövdesini çevirin ve diğer taraftan aynı işlemi tekrar yapın.

Çevirin gövdeyi ve devam edin.


Kuyruk parçası dahil olmak üzere flütün her yerini temizlemek önemlidir. Nemin o kadar uzağa gitmesine yetecek kadar uzun süre yan flüt çaldığınızı düşünmüyorsanız bile, temizleme alışkanlığı kazanmaya çalışın.

Buraya kadar geldiysek eğer ilk aşama tamamlandı. Şimdi sıra flüt dış yüzey temizliğinde.  Flütünüzle birlikte, kutuda bir dış temizleme bezi olmalıdır. Eğer yoksa yada daha kaliteli bir bez almak isterseniz BG A62 Yan flüt Temizleme Bezi öneriyoruz. Flüt üzerindeki parmak izlerini silmeniz yeterlidir. Mekanizmaya çok yaklaşmamaya çalışın çünkü altlarında yaylar vardır, bunlara bez takılır ve yerinden çıkabilir.

Ve işte mutlu son; artık tertemiz bir flütünüz var. Eğer aklınıza takılan bir şey olursa yorumlarda sorabilirsiniz. 

Kaynak: Fotoğraflar ve yazı Forsyth sitesinden alınmıştır.

İlgili Yazılar

Yorum Ekle