MÜŞTERİ HİZMETLERİ : Pazartesi-Cuma 10.00-18.00 (212) 485 77 22
 
Yan Flüt Fiyatları Nasıl Belirleniyor?
17 Sep

Yan Flüt Fiyatları Nasıl Belirleniyor?

Okunma Sayısı: 2612

    Yan flüt fiyatları nasıl belirleniyor? Bir flütü diğerinden daha pahalı ya da ucuz yapan nedir? Her biri diğerinin aynısı gibi duruyor ama bu fiyat aralığı neden bu kadar yüksek? Yan flüt neden bu kadar pahalı? Fiyatlar neden sürekli artıyor? Bu ve bunun gibi sorular için işte cevaplar.

    Dışarıdan bakıldığında neredeyse birbirinin aynısı görünen flütler arasında bazen büyük fiyat farklılıkları olabiliyor. Ya da farklı markaların farklı özellikte olan flütleri benzer bir fiyat ile satılabiliyor. Öncelikle bir flütün değerini belirleyen etkenleri sıralamak gerek.

    • Malzeme Kalitesi

    Kullanılan malzemenin cinsi; örneğin alaşım mı ya da saf metal mi olduğu, kaplama malzemesi ve bu malzemenin yoğunluğu fiyatlamada önemlidir. Örneğin saf gümüş bir model ile gümüş kaplama bir model için fiyat farkı kaçınılmazdır.

    • İşçilik

Flüt mekanik düzeneği olan bir enstrüman; bu nedenle bağlantı parçalarının kusursuz bir özen ile birleştirilmesi, kontrol edilmesi ve temiz çalışması gerekir. Üretim ülkesi bu anlamda iyi bir göstergedir. Japonya, Tayvan gibi ülkelerin üretimdeki deneyimleri fark yaratır.

    • Marka Değeri

    Popüler olabilmek satışı arttırır. Bu nedenle de marka bilinirliği yüksek olan ürünler daha çok tercih edilir. Yan flüt markaları başarı için belirli bir reklam bütçesi kullanır ve bu bedel ürünlerin üzerine eklenir.

    • Model Özellikleri

    Temelde basit bir enstrüman olan yan flüt için sonradan geliştirilen bazı özellikler; örneğin si kuyruk, mi mekanik sistemi, offsetG, roller, gizmo… vb gibi işçilik maliyeti yaratacağından fiyatı etkiler.

    • Aksesuar Seti

    Sadece enstrüman değil; başta onu darbelerden ve iklim koşullarından koruyacak kutu ve çanta ayrıca iç ve dış temizliği için gereken bezler ve temizleme çubuğu da önemlidir. Bu malzemelerin kalitesi flütün estetik duruşunu korumada etkilidir.

    • Kârlılık

    Elbette ürettiği ürün için firmanın belirli bir para kazanma stratejisi var. Her marka için oran haliyle değişiyor. Yani kimi zaman her şeyiyle benzer özellikte olan flütler için fiyat farkı oluşumu işte bu kâr marjı nedeniyle oluyor.

    • Vergiler

    İnternet sayesinde artık bir flütün hangi ülkede ne kadara satıldığını görmek çok kolay. Yan flüt almadan önce fiyat araştırması elbette yapıyoruz. Aynı flütün kimi ülkelerde daha ucuza ya da aksine daha pahalıya satıldığını görebiliyoruz. Burada ülkelerin izlediği vergilendirme politikası belirleyici oluyor. Örneğin bizim ülkemizde yan flüt üretimi yok, ithal ediliyor. Gümrük vergisi ve KDV gibi kalemler fiyatları ciddi oranda etkiliyor.

    • Döviz Kuru

    Yukarıdaki başlıkta ülkemizde yan flüt üretiminin olmadığını ve bu enstrümanların ithal edildiğini söylemiştik. Dövize endeksli olarak alınan bu ürünler kur değişimi ile dinamik bir fiyatlandırma ile ülkemizde satılıyor. Üreticiler zaman zaman kendi ülkelerindeki enflasyon oranlarına göre fiyat ayarlamaları yapsalar da bizi asıl etkileyen paramızın dövize göre değeri oluyor. Geçmişe doğru bakarsak uzun yıllardır aslında yan flüt fiyatları kendi liste kurunda hiç değişmedi. Bizim gördüğümüz artış Türk lirası için değer kaybından ve alım gücü değişikliğinden kaynaklanıyor. Kafa karıştırmaması adına örneklendirmek gerekirse; bir Yamaha YFL 212 Almanya’da asgari ücretin 3’te 1’i iken bizde 2 asgari ücretten fazlaya geliyor. (Şimdilik)

    Yan flüt fiyatlarını kıyaslarken yukarıdaki özelliklerin hepsini bir arada düşünmek gerekir. Sadece bir özellik diğerinden üstün ya da eksik diye bir flüt diğerinden kötü veya iyi olmaz. Bu nedenle model araştırması yaparken yukarıdaki başlıkların tümünü hesaplamak ve karar vermek en doğru yoldur. Fiyat ve performans puantajınızı oluşturursanız bütçenize en uygun olan yan flüt modelini bulmak konusunda başarıya ulaşırsınız. İlk bakışta bir flütün pahalı veya ucuz olması size kalitesi için bir ipucu verecektir ancak gerçekte performans/fiyat oranını bilmek yukarıdaki başlıkların tümünü değerlendirdiğinizde olacaktır.

    Yukarıda yan flüt fiyatları nasıl oluşuyor ve neye göre belirleniyor anlattık. Flüt seçimi konusunda aklınıza takılan soruları çekinmeden sorabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Yorum Ekle