Kargo Takibi İçin Tıklayın
Kargo Takibi İçin Tıklayın

Yan Flüt Almadan Önce

Flüt çalabilir miyim?

Evet, herkes flüt çalabilir. Sanıldığı gibi çok nefes gerektirmez; tam aksine size nefesinizi verimli kullanmayı öğretir. Piyano düzeni ile tasarlanmıştır, mekanik olarak kullanımı rahattır.

Zor olan yanı ise şudur, nankör bir enstrümandır. Siz onu bir gün bırakın o sizi beş gün bırakır. Hemen dudak pozisyonunuz, duruşunuz kayar. Çok nazlıdır; her daim ilgi ve bakım ister. Bir kez temizlemeden bırakın hemen sesi düşer, sert davranın hemen kırılır. Dolayısıyla baştan kararınızı vermekte fayda var. Kişisel eşyalarınıza özenmiyorsanız flüt sizin için  iyi bir tercih olmayabilir.

Ama nefesli sazların içerisinde en büyülü olanıdır. Bir kere o sesi duyduysanız artık… Flüt çalıp çalmadığınızı öğrenebilmek için öncelikle bir tane edinmelisiniz, daha fazla ertelemeyin, buna değecektir.

Başlangıç modeli var mı?

Aslına bakarsanız başlangıç flütü diye bir şey yok, her flüt ile başlayabilirsiniz. Ne kadar iyi bir flüt ile başlarsanız kuşkusuz işler o kadar kolay olacaktır. Burada önemli olan bütçenize uygun olan, ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayan en iyi flütü almaktır.  Ses aralıkları düzgün frekansta olan, mekanik anlamda iyi şekilde ayarlanmış ve her bastığınızda tam sesler alabileceğiniz bir flüt olması yeterlidir.

Ne kadar Bütçeniz Var?

Öncelikle bu iş için ayırabileceğiniz miktarı netleştirin. Çünkü flüt modelleri ve özellikleri hakkında bir miktar araştırma yaptığınızda karşınıza farklı alternatifler çıkacak. Her zaman daha iyisi olacaktır. Önemli olan bütçeniz ile mümkün olabilecek uygun en iyi modeli alabilmek.


Flüt Almadan Önce Aklınıza Takılan Sorular İçin Bazı Cevaplar

Hangi Markayı Almalıyım?

Şu ya da bu marka diye bir ayrıma gitmek çok doğru bir yaklaşım değil. Elbette bu iş içerisinde uzun soluklu olan üreticiler zamanla markalaşmıştır. Ancak niteliklerin daha değerli olduğu bir alandasınız dolayısıyla yeniliklere açık olun. İhtiyaçlarınız belirleyin ve sizin için uygun olanı tercih edin.

En iyi Flüt Hangisi?

Bu sorunun cevabı olması mümkün değil. Sonuç olarak el işçiliğine dayanan ve biraz da kişisel tercihlerin etkili olduğu bir enstrüman flüt. Her zaman daha iyisini bulmak, yapmak mümkün. Bu durumda sizin sorduğunuz soru şu şekilde olmalı – “Benim için en iyi flüt hangisi?” Sizin için en iyi olan flüt, ihtiyaçlarınızı karşılayan, bütçenize en uygun olan flüttür. Ne kadar iyi bir enstrümanım varsa, ne kadar pahalıysa o kadar iyi anlayışını bir kenara bırakmanızda fayda var. Sonuçta sadece bir araç alıyorsunuz. Elbette sağladığı konfor vs. kaçınılmaz ama sırf muhteşem güzel ve pahalı bir flüte sahip olduğu için virtüöz olan da yok. Dolayısıyla enstrümana yaptığınızdan yatırımdan daha fazlasını kendinize  yapmalısınız. Unutmayın; iyi bir çalıcı her flüt ile harikalar yaratabilir, önemli olan sizsiniz.

Piyasayı Araştırın!

Fiyat araştırması yapmanız lehinize olur. Yalnızca bulunduğunuz bölgedeki dükkanları değil, İnternet mağazalarını da araştırmanız size çok daha fazla  çeşitlilik ve avantaj sağlayabilir. Aldığınız enstrümanı sağlam ve güvenilir bir yerden almaya gayret edin. Faturalı ve Garantili olmasına çok dikkat edin. Satın aldığınız yerin flüt ile ilgili yeterli bilgiye sahip olduğuna emin olun. Zira o kadar çok yer var ki; örneğin ‘A flütünde mi mekanik var’ diyor, ‘yok’ diyorsunuz, ‘göster’ diyorsunuz ve nerede olduğunu bilmiyor. Teşhir enstrümanlarını tercih etmemeye çalışın, flütlerin  hassas aletler olduğunu unutmayın, elden ele gezmiş, vitrinde durmaktan eskimiş ve özensizce davranılmış olanları almayın.

Çin Malı Olması Sıkıntı mı?

Çin üretimi demek her zaman kötü demek doğru değil. Ama şu da bir gerçek, bu enstrümanlar malzeme ve işçilik kalitelerinden eksiltilerek ucuz hale getiriliyor. Bu nedenle de flüt alırken bu denge gözetilmeli, fiyat/performans olarak üstün alternatifler tercih edilmelidir.

Evet, Çin üretimi flütler bazen sıkıntıdır çünkü; gerçekten çok çok ucuza satılan flütlerden ne ses alabilirsiniz ne de sorunsuz şekilde kullanabilirsiniz. Küçükken annem beni pazara götürdüğünde plastik telli oyuncak bir gitar almıştı. İşte durum aynı bu olabilir, gitar gibi olan ama aslında çalınamayacak bir ürün.

Bir de çalınabilecek düzeyde olanları var ama hem performans olarak hem de malzeme kalitesi olarak orta düzey bir çalıcı için yetersiz kalabilir. Aslına bakarsanız şu an ülkemizde satılan bir çok marka gerçekte yok. Çin'de birkaç büyük üretici var, fason olarak bu enstrümanları üretiyorlar ve ülkeye getirenler de istediği markayı üzerine yazıyor. Fason üreticiler ne kalitede ve ne fiyatta isterseniz ona göre bir ürün sunuyor. Bu nedenle de iyisini bulmak biraz deneyim istiyor.

Üst segment önemli markaların bir çoğu da üretimlerini rekabet edebilmek adına Çin'e kaydırıyor. üretim maliyetlerini düşürmek için Çin bulunmaz bir alternatif. Bu markaların farkı şu; fason olarak değil de gerekirse kendi tesisini kurarak ve kalifiye elemanını getirerek yapıyor bu işi.  Daha açık şekilde şu örnek aydınlatıcı olabilir. Toyota da bir Japon markası ancak Türkiye’de üretim yapıyor. Türkiye’de üretilen Toyota marka araçlar kötü mü? Değil elbette. Bu durumda dikkat etmeniz gereken şey şu olmalı, marka ürettiği flütün arkasında duruyor mu, kalite olarak güvence veriyor mu? Cevap ‘evet’ ise çekinmeye gerek yok.

Bir bilene danışın

Flüt alırken daha önce bu konuda deneyimi olan birine danışmak sizin için çok faydalı olabilir.  Her daim güvenilir satıcıları tercih edin, zira başınıza bir de sahte ürün riski çıkmasın. Yanflut.com bu konuda gerçekten deneyimli ve karşılık beklemeyen bir ekibe sahip. Değerlendirmenizde fayda var. Bir arkadaşımız 800 liraya yamaha 211 aldığını söylemişti, imkanı yok deyince de üzüldü. Artık siz buradan gerekli dersi çıkarın. Etrafınızda flüt ile ilgili olan biri vardır, flüt elinize ulaştığında kontrol ettirin, perdelerin tam açılıp kapanmasına, parçaların birbirine sorunsuz ve aralıksız geçişine özellikle dikkat edin.

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.