MÜŞTERİ HİZMETLERİ : Pazartesi-Cuma 10.00-18.00 (212) 485 77 22
 
İkinci El Yan Flüt Alınır Mı?
20 May

İkinci El Yan Flüt Alınır Mı?

Okunma Sayısı: 3261

Kullanılmış bir eşya almak gerçekten zor bir karar. Bu özellikle bir enstrüman; hele ki bir yan flüt ise daha da zor. Nefesli bir enstrüman oluşu ve aynı zamanda mekanik bir yapıya sahip olması ikinci el yan flüt almak konusunda kaygıyı arttırıyor. Peki nelere dikkat etmek gerekir? 

Flütler nihayetinde bir eşya ve kişisel kullanım deneyimleri ömürlerini belirlemede çok etkili. Yani flütün genel kondisyonu ve daha önce nasıl kullanıldığı öyküsü önemli. Marka ya da modelden bağımsız olarak iyi bir kullanıcı elinde kötü bir flüt, bazen çok kötü bir kullanıcı elindeki iyi bir flütten daha sağlıklı olabiliyor. Bu nedenle eğer böyle bir karar verecekseniz flütün eski sahibi kimmiş, kullanım alışkanlıkları nasılmış bilmek faydalı olacaktır. 

İkinci el flütler için en büyük risklerden biri de bakım gerektirmesi ya da gerektirmeye yakın olmasıdır. Flüt bakımı pahalı bir hizmettir, bu nedenle de alacağınız flüt için ortalama bir genel bakım fiyatı kıyaslaması yapmanız doğru olacaktır. Her ne kadar ilan öyküleri “bir hevesle aldım, çalamadım, duruyor vb.” gibi olsa da kimse elindeki güzel ve sağlam flütü durup dururken satmıyor. Kimi zaman gözle bile göremeyeceğiniz bir eğiklik, yeni başlıyorsanız fark edemeyeceğiniz mekanik bir yoksunluk ileride canınızı sıkabilir. 

Aslına bakarsanız giriş seviyesi ya da Çin üretimi olan bir flütü 2.el almak çok doğru bir karar olmayabilir. Bu segmentteki flütlerin malzeme kalitelerinden ve işçiliklerinden bir miktar eksiltilerek ucuz hale geldiğini zaten hepimiz biliyoruz. Bir ikinci ya da üçüncü sahibi kaldıracak ömürleri var mı diye kendimize sormak doğru olacaktır. Unutulmamalıdır ki metal yorulan bir şeydir ve bir noktadan sonra eşyanın tabiatı gereği eskime kaçınılmazdır. 

Üst segment olarak değerlendirilebilecek marka ve modellere; Japon, Tayvan, İtalya vb. üretimi olanlara örneğin; ikinci el şansı verilebilir. Bu flütlerin malzeme kaliteleri Çin üretimi olan flütlere nazaran daha yüksek olduğundan sizi öngördüğünüz süre içerisinde mutlu edebilir ve işinizi görebilir. Ancak Çin üretimi ve profesyonel markalara kıyasla ucuz olarak tanımlayabileceğiniz flütlerin, aslında daha çok flüt ile tanışmak için yapıldığını; eskidiğinde ise elden çıkarıldığını unutmamanız gerekir. Bu nedenle ucuz segmentteki bir modeli sıfır yani yeni olarak almak sizi olası tamir-bakım maliyetlerinden kurtaracaktır. Üst segment flütler arasında sayılabilecek modelleri ise kondisyonları ve estetik duruşları ile değerlendirmek, oluşabilecek bakım giderleri ile fiyatlandırıp hareket etmek doğru olacaktır. 

Son olarak zaman zaman rastlanılan replika yani orijinal olmayan flütleri de unutmamak gerekir. Özellikle popüler ve Çin üretimi olmayan markaların yani 2.el olarak tercih edilebilecek markaların sahte flütleri kötü amaçlı satıcılar ile karşınıza çıkabiliyor. Flütlerin üzerinde seri numaraları olduğunu, sadece flüt değil aksesuar seti, kutusu çantası vb. şekilde bir bütün olduğunu unutmayın. Almaya karar verdiğinizde bu parçaların tamamını isteyin; çalıntı olma riskini de gözetin. Başkasını üzen bir flütün sizi mutlu etmeyeceğini unutmayın. 


İlgili Yazılar

Yorum Ekle