Kargo Takibi İçin Tıklayın
Kargo Takibi İçin Tıklayın

Yamaha YFL-211 İncelemesi


O bir efsane ; Yamaha YFL-211. Bugüne kadar ülkemizde en çok konuşulan, en çok tavsiye edilen flüt modeli Yamaha 211 olsa gerek. Peki nedir bu markayı ve modeli bu kadar özel kılan? Kısaca inceleyelim ve Yamaha YFL 211 hakkında detaylı bilgi verelim.

Öncelikle bu flütü özel ve tercih edilir kılan şeyden yani markasından bahsetmek doğru olur. Bir Japon markası olan Yamaha bugüne kadar ürettiği yüz binlerce enstrüman ile kalitesini ve sürekliliğini ispatlamış durumda. Bir çok farklı alanda üretim yapan Yamaha markası, müzik aletleri olarak çok çeşitli bir kataloğa sahip, yaylı enstrümanlardan nefesli çalgılara, elektronik müzik sistemlerinden gitarlara kadar geniş bir ürün gamı var. Japon markalarının başarısı, üretim kalitesi elbette tartışılamaz; ancak belli bir alanda uzmanlaşmış, işi sadece flüt üretmek olan butik markalar da unutulmamalı.

Unutmadan söylemek gerekir; Yamaha; 400 serilerine kadar olan modelleri, Japonya’da üretmiyor. Üretim rekabet edebilmek ve maliyet azaltmak adına Endonezya’da ve Çin’de yapılıyor. Japon üretimi olarak efsaneleşmiş olan Yamaha 211 için bu elbette büyük bir dezavantaj. Çokça tartışılan, flüt severler arasında da ister istemez bir kıyaslama yaratan bir durum. Japonya üretimi olan yamaha 211 kullananlardan bazıları, Endonezya ve Çin üretimi Yamaha 211 ile arasında ciddi kalite farkı olduğunu söylüyorlar.

Yamaha YFL 211 flüte gelince, markanın ürettiği en alt seriye yani 200 serisine ait bir modeldir. Yamaha 211 flüt; öğrenci ve orta seviye enstrümanı olarak tasarlanmıştır. Tüm parçalar gümüş kaplamadır. CY kesim özel bir ambişür kullanılmıştır. Bu ambişür yani ağızlık özel olarak tasarlanmış konik bir yapıya ve üfleme deliğine sahiptir. Bu sayede flütten alınan tepki çok daha hızlıdır ve elde edilen ton sıcak ve zengindir. CY kesim ağızlık özellikle yeni başlayanlar için hiç vakit kaybetmeden flütten güzel ve sürekli ses almalarına yardımcı olur. Dayanıklılığı arttırmak adına tuş kolları kalınlaştırılmıştır. Bu aynı zamanda doğru rod ayarı için de fayda sağlamıştır. Ergonomik bir tuşeye sahiptir; montajı el işçiliği ile yapılmış ve hassas şekilde ayarlanmıştır. Ayar vidalarının yerleri daha kolay erişebilmek için yeniden tasarlanmıştır ve bu sayede gerektiğinde hassas ayar yapılabilmesi kolaylaştırılmıştır. Flüt üzerinde bulunan işaretler, yeni başlayan flütçülerin parçaların birbirine göre konumlarını en ideal şekilde yerleştirebilmesi için konulmuştur.

Genel özelliklere bakılacak olursa;

- Gümüş kaplama

- Mi (E) Mekanik  Bu mekanizma ile  3.Oktavdan Mi sesi almak daha kolaydır.

- Off-set G Rahat tutuş pozisyonu sağlar.

- Do © Kuyruk. Si (B) ayak eklenemez.

- Kapalı perde  Açık perde seçeneği 200 serileri içerisinde YFL-261 , YFL-271 ve YFL-281 modelinde bulunmaktadır .

Neden Yamaha YFL-211 Almalıyım?

- CY kesim özel  ağızlığı sayesinde üstün performans ve keskin sesler sunar, flütten ses almak özellikle de yeni kolaydır.

- Yamaha markası işçilik kalitesi olarak hakkını veriyor, mekanik yapı olarak geliştirilmiş rodlar, tuşlar ve ayar vidaları ile sorunsuz şekilde kullanmak mümkün.

- Kullanılan malzemelerin kalitesi, özellikle de güderiler yani pad’ler eşsiz. El işçiliği ile hassas şekilde ayarlanmış olması ve yapanın da Yamaha olması elbette göz ardı edilemez.

- Özel tasarlanmış plastik “hard case” yanı sıra çok kaliteli bir de taşıma çantası mevcuttur.

- İç ve dış temizlik için ayrı bezleri ve temizleme çubuğuyla geliyor.

Neden Yamaha YFL-211 Almamalıyım?

- Marka değeri yüksek, yani özelliklerine kıyasla biraz pahalı. Bu özelliklere sahip alternatif modellere göre daha fazla bir fiyata sahip. Yani Yamaha almak demek biraz markası için ödeme yapmak demek. Dolayısıyla marka takıntınız yoksa bu bütçe ile çok daha iyi alternatiflerin mümkün olduğunu unutmamanızda fayda var.

Kimler için uygun?

- Yeni başlayanlar için doğru bir tercih olur. Orta seviyeye kadar rahatlıkla kullanılabilir.

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.